18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

Scotch & 3 Peynir

scotch nedir.jpgScotch, 'İskoçya'ya has' anlamına geliyor. 

Bir viskinin üzerinde 'Scotch' yazıyorsa;

-En fazla üç yıl meşede olgunlaştırılmış,

-İskoçya'da damıtılmış, üretilmiş ve şişelenmiş demektir.​​scotland.jpg

Scotch viskilerin özellikleri nedir?

-Ham madde olan tahıl, genelde İskoçya'dan kullanılır. İskoç'lar ağırlıklı olarak arpa kullanırlar ve arpalar, dünyanın en ince kabuklu arpalarıdır.

-Doğal nehir ve kaynak suları kullanırlar. Hatta bazı viskiler buzul suları ile yapılmaktadır.

-Dünyanın farklı yerlerinden içinde farklı, değişik içkiler beklemiş fıçıları toplar ve bu fıçılarda viskilerini olgunlaştırırlar.​


küflü peynirler.jpg1. Küflü peynirler & scotch

İskoç viskileri küflü peynirlerle eşleştirilebilir. Küflü peynirin mineralli yapısı viskinin isli yapısını dengeler. 

Stilton, Rokfor, Konya küflü, küflü civil gibi peynirlerle eşleştirilebilir.sert peynirler.jpg2. Sert peynirler & scotch
İskoç viskileri sert peynirlerle eşleştirilebilir. Sert peynirler, en az peynir kadar güçlü ve gövdeli viskilerin yapısını dengeler.

Comtê, gouda, Parmiggiano Reggiano, Kars gravyeri, mihaliç, olgun sepet peyniri, isli Çerkez peyniri, Isle of Mull Cheddar, Montgomery's Cheddar ve Tête de Moine gibi peynirlerle eşleştirilebilir.yumuşak peynirler.jpg3. Yumuşak peynirler & scotch

İskoç viskileri ile yumuşak peynirler eşleştirilebilir. Hafif kremsi peynirler, daha hafif ve çiçeksi notalara sahip viskileri dengeler.

Camembert, brie, boursin, Avanos küp peyniri, Mersin bezde tulum gibi peynirlerle eşleştirilebilir