18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

Öküzgözü Üzümünün Genel Özellikleri Nedir?


öküzgözü.jpg

Öküzgözü, iri taneli ve koyu siyah renkli bir üzümdür. Elazığ ve Malatya bölgelerinde binlerce yıldır sofralık ve şaraplık olarak değerlendirilmiştir. Bölgede inşaa edilen barajlar nedeniyle değişen iklim koşulları Öküzgözü üzümünü de etkilemiştir. Özellikle Denizli'de çok farklı fakat başarılı örnekleri yetiştirilmektedir.

Tipik olarak yakut kırmızı renkli, orta gövdeli, asidi yüksek, yumuşak tanenli, zarif ve dengeli şaraplar vermektedir. Kırmızı kiraz ve vişne aromaları ile zaman zaman ahududu aromaları hissedilir. Çok iyi örnekleri karadut ve okaliptüs gibi kompleks aromalara sahiptir. Bu aromalar bazı örneklerde hafif pişmiş reçelimsi bir nitelik de kazanabilir.

Boğazkere üzümü ile birlikte çok dengeli kupaj oluştururken tek başına da üst seviye şaraplar yapar.

 

öküzgözü ve yemek.jpgÖküzgözü Şarabı Hangi Yemeklerle Eşleştirilebilir?

Asitli yapısı nedeniyle asitli et yemekleri ile iyi uyum sağlar. Domates ya da salça ile pişmiş tüm yemeklerle, tas kebabı, güveçler ve kuzu etli tüm yemekler ile tavsiye edilir. İçli köfte ve lahmacun gibi yerel yemeklerle iyi gideceği gibi ağır pişmiş et yemekleri, tandırlar, osso buco ile de iyi uyum sağlar. Sakatatlar ile, özellikle kuzu sarma, kokoreç, ızgara böbrek ve yürek ile güzel bir eşlikçidir. Sert, yıllanmış 'biberli' tabir edilen kaşar peyniri ile eşleştirilebilir. İsli kuru et ve pastırma gibi şarküteri etleri ile tavsiye edilir.

 

Öküzgözü Hangi Kadehte Servis Edilmelidir?

Kırmızı şaraplar için kullandığımız kadehler beyazlar veya rozeler için kullandığımız kadehlerden daha büyüktür.  Bu tip kadehler ağız kısmının genişliği sebebiyle şarabın hava ile daha fazla temas ederek aromalarının açılmasına da yardımcı oluyor.

 

Öküzgözü Şarabı Hangi Sıcaklık Derecesinde Servis Edilmelidir?

15–18°C servis edilmesi tavsiye edilir.​