18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

Tapas ve Eşlikçileri

İspanyolların küçük tabaklarda, paylaşımlık olarak sunulan içki eşlikçileridir. Tapar yani “kapatmak" sözcüğünden gelir; tapa tekil, tapas ise çoğul halidir. Örnekler: İberico ve chorizo gibi şarküteriler, manchego, cabrales, mahon gibi peynirler, kalamar, midye gibi deniz mahsülleri, tortilla, paella ve dolgulu kroketler en bilinenleridir.

Üzüm eşlikçileri: Viognier, Albariño, Narince, Tempranillo, Kalecik Karası, Beaujolais, sherry, Fino veya Manzanilla, Cava olabilir.

Distile alkollü eşlikçiler: Anason oranı yüksek rakılar rakılar ve hem Highland hem de Speyside bölgesine ait malt viskiler ile uyum sağlayabilir.


​​