18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

5 Farklı Pizza ve Üzümler

pizza1.jpg


Margarita gibi hafif pizza ile hafif gövdeli kırmızı şaraplar eşleştirilebilir. Aromatik taze fesleğen ve diğer taze malzemeler (domates ve manda mozarella) ile roze şaraplar da uyum sağlayabilir.


Üzümler; Garnacha, Kalecik Karası, Sangiovese, Çalkarası, Papaskarası
pizza2.jpg


Kullanılan peynir çeşidine göre üzüm çeşitleri değişebilir. Mozarella, parmesan, emmental ve gorgonzola peynirlerinden yapılmış dört peynirli bir pizzada gorgonzola peynirinin baskın aroması ile aromatik beyaz şaraplar, hafif gövdeli meyvemsi kırmızı şaraplar, ve dömi sek şaraplar uyum sağlayabilir.

Üzümler; Misket, Valpolicella, Riesling, Gewürztraminer, Kolorko, Keten Gömlek, Kalecik Karası
pizza3.jpg

Deniz mahsullerinin tuzlu yapısı ile asitli, hafif-orta gövdeli beyaz şaraplar ve orta gövdeli, düşük-orta tanenli, orta yüksek asitli siyah üzümler eşleştirilebilir.

Üzümler; Emir, Sidalan, Sauvignon Blanc, Vasilaki, Merlot, Kalecik Karası, Narince, köpüren şaraplar

pizza4.jpg

Pepperoni güçlü bir şarküteri ettir. Çeşitli baharatlarla zenginleşen bu şarküteri et ile aromaları dengelemek için yoğun tatlara sahip güçlü bir şarap eşleştirilebilir.

Üzümler; Cabernet Franc, Barbera, Acıkara, Merzifon Karası, Shiraz, Öküzgözü, Merlot

pizza5.jpg


Mantardan gelen umami tadı dengelemek için meşe fıçıya girmemiş, düşük tanenli siyah üzümlerle eşleştirilebilir.

Üzümler; Pinot Noir, Kalecik Karası, Merlot, Öküzgözü, Papaskarası


​​​