18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

YILDIZLARIN YILDIZ KOKTEYLLERİ

ernest hemingway.jpgERNEST HEMINGWAY

Nobel ödüllü yazar, gerçek bir aksiyon adamı ve hayatı gerçekten dolu dolu yaşamış bir 'bon vivant'. Picasso'dan Fitzgerald'a kadar pek çok ünlü ile kadeh tokuşturmuşluğu vardır. Londra'daki Savoy'dan Singapur'daki Raffels'a ve daha sonra kendi adının verildiği Paris Ritz'e kadar dünyanın en ünlü barlarını ziyaret etmiştir. İstanbul'da ise Pera Palas'ta kalmış ve karşısındaki Çok Çok Pera'nın müdavimi olması nedeniyle içerisinde bulunan bara 'Ernest Bar' ismi verilmiştir. Mojito​ ve Daiquiri'nin popülerleşmesine katkısı vardır.  


“Şehir meydanları ile uğraşmayın. Bir kültürü tanımak istiyorsanız barlarında zaman geçirin" bir Hemingway sözüdür.

 

Ian flemming.jpgIAN FLEMING

Ian Lancaster Fleming, James Bond karakterinin yaratıcısı ve romanlarının yazarı İngiliz gazeteci ve yazardır. Yarattığı James Bond karakteri aracılığıyla karışımları popüler hale getirmek ve onları günlük kültüre entegre etmek için çok şey yaptı.

Dukes'teki barın köşesinde oturup romanlarını yazıp yazmadığı başka bir hikaye ama mixoloji sanatını ve karışım dünyasını milyonların evine getirdi. Vesper Martini, hatta 'Bond Martini' olarak da bilinir. 

 

stenton.jpgSTANTON DELAPLANE

ABD'ye Irish Coffee getirmesiyle tanınan bir seyahat yazarıydı. 53 yıl boyunca San Francisco Chronicle'da çalıştı ve 1942'de Pulitzer Ödülü kazandı. 

Stanton, San Francisco'daki Buena Vista Cafe'nin sahibi olan bir barmene nasıl yapılacağını anlatan bir gazeteciydi ve birlikte kremalı yüzeyi mükemmelleştirdiler. Kafenin otuz milyon Irish Coffee servis ettiği söylenir.

​