18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

DİĞER ANASONLU İÇKİLER


Ouzo (uzo)

ouzo web.jpgTarımsal kökenli etil alkolün başta Chios adasına özgü sakız (Pistacia Lentiscus Chia veya Latifolia) olmak üzere anason, yıldız anason, rezene gibi değişik bitkisel girdiler ile aromatize edilmesi suretiyle hazırlanan, az şekerli, renksiz, genellikle %40 alkol derecesi civarında şişelenen Yunanistan'ın ünlü anason aromalı distile alkollü içkisidir.

Avrupa Birliği tarafından tanınan PGI (Korumalı Coğrafi İşaret) ile korunmaktadır. Sadece Yunanistan ve Kıbrıs'ta üretilebileceği ve üretiminde kullanılan alkolün en az %20'sinin, aromatik tohumlar ve diğer bitkisel girdilerin ilavesiyle doğrudan imbikten çekilmiş aromatize etil alkol olması gerekliliği konuları, AB mevzuatı ile hükme bağlanmıştır.

Yunanistan'da ve dünyada uzolarıyla nam salan Midilli adasındaki (Lesvos) Plomari liman kasabası , 1922'den sonra Anadolu'dan geçen Rum rakı ustalarının toplandığı yerdir. Beraberinde getirdikleri rakı yapım kültürü adada var olan geleneksel damıtım teknikleriyle birleşince Midilli bir uzo merkezi haline geldi. Bölgedeki ünlü uzolardan birinin üretiminde 1858 yılında İstanbul'da yaptırılıp Midilli'ye götürülen bir bakır imbik hâlâ kullanılmaktadır.

Genellikle bir ölçek uzoya dört ölçek soğuk su ilavesiyle içilir. Buz küpleri de servis edilebilir. Uzo, shot bardağında sek olarak da tüketilebilir.

Yunanistan'da hemen her yerde bulunan ouzerie'ler, meze eşliğinde uzo servis edilen kafe benzeri yerlerdir. Uzo genellikle küçük taze balık, patates kızartması, zeytin ve beyaz peynir gibi mezeler eşliğinde servis edilebilir.

Uzo üretiminde tarımsal kökenli etil alkol, rakı üretimindeyse tamamen veya en az %65 oranında suma (üzüm alkolü) kullanılır. Suma, üzümden elde edilir ve özel bir üretim metoduna sahiptir, bu sayede Türk Rakısında üzüm karakteri belirgin olarak hissedilir. Uzo üretiminde aromalandırmanın en az %20'sinin imbik distilasyonuyla yapılması gerekirken, rakı üretiminde aromalandırma işleminin %100'ü imbik distilasyonu ile yapılır. Uzo sakız, rezene, anason, yıldız anason ile aromalandırılabilirken, rakı aromasını sadece üzüm ve anason tohumundan alır.

Kaynak: Rakı Ansiklopedisi, sayfa: 90, 553-554​​


PASTİS

pastis.jpgPastis, yasal düzenlemelerle korunan Fransa'nın anason aromalı geleneksel alkollü içkisidir.

Tarımsal kökenli etil alkolün başta meyan kökü olmak üzere anason, yıldız anason, rezene gibi birçok değişik bitkisel girdi ile aromalaştırılması suretiyle üretilen ve genellikle %40-45 alkol derecesinde şişelenen Fransa'nın ünlü anason aromalı distile alkollü içkisidir.

Anason aromasının yanı sıra baharatlı tadım özelliği, az şekerli olması ve meyan kökünden gelen koyu kehribar rengi ile bilinir. Genellikle kadehi içinde sek pastis ve yanında küçük sürahisinde soğuk su ile servis edilir.

Bir ölçek pastise 5 ölçek soğuk su ilavesiyle ve küçük yudumlarla içilmesi beklenir. Fransa'da absentin yasaklanmasından sonra, eski bir absent üreticisi tarafından geliştirilmiş ve 1930'ların başında yaygınlaşmaya başlamıştır. Bugün özellikle Güney Fransa'nın yol kenarı kafelerinde yaşanan güneşli bir öğleden sonrasının baş aktörüdür.

Fransa'nın güneyinde pastis, geleneksel olarak zeytin, hamsi ve kapari ile yapılan tapenade ile servis edilir. Tapenade, Provence bölgesinde yetişen zeytinlerle yapılan bir tür zeytin salatasıdır. Az otlu keçi peynirinin tuzlu yapısı da pastisin anason aromalarını dengeler.

 

Kaynaklar: Fügen BASMACI

Rakı Ansiklopedisi, sf: 442 


SAMBUCAsambuca.jpg

Tarımsal kökenli etil alkolün yıldız anason yanında bir çok değişik bitkisel girdi ile aromalandırılması suretiyle üretilen ve genellikle %40 alkol derecesi civarında şişelenen, yüksek miktarda şeker içeren, renksiz ve koyu renkli çeşitleri olan İtalya'nın ünlü anason likörü.

 

İçine birkaç kavrulmuş kahve çekirdeği atılmış shot bardağında ikram edilen sambuca, İtalya'da Christmas ve evlilik kutlamalarının başlangıç, önemli yemek davetlerinin kapanış seremonisinin en tipik detayıdır. Sambuca'nın içinde kahve çekirdeği ile ikram edilmesi geleneği, tarım ekonomisinin hâkim olduğu dönemlere dayanmakta ve o yıllarda oldukça değerli bir ticari meta olan kahvenin artan çekirdek sayısı ile ikram edilen kişiye gösterilen itibarın simgelendiği kabul edilmektedir. Günümüzde bu gelenek 'Sambuca con la mosca-sinekli sambuca' adı altında sürdürülmekte ve içine 'sağlık, mutluluk, bolluk versin!' anlamında 3 kavrulmuş kahve çekirdeği atılmaktadır. Sambucanın Kuzey Amerika'da en fazla tanınan anason aromalı içki olmasını ise, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşundaki erken İtalyan yerleşimcilere bağlamak mümkündür.

Kaynaklar: Fügen BASMACI

Rakı Ansiklopedisi, sf:481