18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

WSET 1. SEVİYE ŞARAP YETERLİLİK PROGRAMI

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Tarih: Yeni tarihler netleştiği zaman eklenecek. wset-1.jpg

Yer: IWSA Sınıf 1

Saat: 19.00-21.30 (Toplamda 6 saatlik bir programdır)

Program Dili: Türkçe

Eğitmen: Özge Ergun  (Özge Ergun   hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız…)

Programın  Amacı: Şaraba giriş niteliğinde temel bilgileri vermek ve yine bazı temel yemek&şarap eşleşmelerini anlatmaktır.

Ön Koşul: Derse katılımın herhangi bir ön koşulu bulunmamaktadır.,

​Kimler Katılabilir?

 • Şarap sektöründe ilk kez çalışacak kişiler,
 • Sektör içinde çalışan; fakat şarap hakkında daha öncesinden bilgi sahibi olmayan kişiler,
 • Bu sektörde çalışmayıp; fakat temel seviyede bilgi sahibi olmak isteyen, şaraba ilgi duyanlar,
 • Bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkes katılabilmektedir.

Kurlar paket program dahilinde olmadığından her bir kur için ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir.

**Sınavlar WSET kuralları gereği ; 15 iş günü öncesinden talep edildiği için katılımcının adına sınav talep edilmeden yani 15 iş günü önce sınava giremeyeceğinin bilgisi tarafımıza verilmelidir.

Sınav talebi yapıldıktan sonra iptal bilgisini ileten katılımcı dilerse sadece sınav ücreti ödemek şartı ile sonraki programın sınavına katılabilir.


*Covid-19 salgını dolayısıyla bir araya gelmemize engel olacak bir durum olması durumunda tadım ve sınavı ileri bir tarihe ertelemek durumunda kalabiliriz.

​Şirketimizde tüm dünyayı etkileyen COVID-19 hastalığına karşı hem uluslararası sağlık otoriteleri hem Sağlık Bakanlığımız ve diğer ilgili kuruluşlar tarafından yayınlanan rehberler yakından takip edilmekte ve önlemler titizlikle uygulanmaktadır. Hepimizin sağlığı için ortam havalandırması taze hava ile yapılmakta, mekan ve ekipman hijyeni en üst düzeyde sağlanmakta, program akışı ve oturma düzenleri sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ayarlanmakta, personelimizin sağlık durumu takip edilmekte ve hijyen kuralları eksiksiz uygulanmaktadır. Sizlerden de ziyaretiniz öncesi ve bina girişinde olası risk durumunuzu değerlendirmek için bazı bilgiler istenecek ve ateş ölçümü uygulanacaktır. Hastalık ihtimali taşıyan misafirlerimiz bir sonraki programa davet edilecektir. Hepinizden kurallara uyarak görevli personelimize yardımcı olmanızı, kişisel hijyeninizi ve sosyal mesafenizi sürekli korumanızı, tadım dışı zamanlarda maskelerinizi takılı tutmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz. ​


1.DERS:

 • ​ Şarap Nedir?
 • Üzüm Yetiştirmek
 • Şarap Yapımı
 • Şarap Tipleri ve Stilleri
 • Başlıca Üzüm Türleri


2.DERS:

 • Şarap örnekleri
 • Şarabın Saklanması ve Servis Edilmesi 
 • Tadım Bilgilerine Giriş
 • Yemek-Şarap uyumu


SINAV:

30 Soruluk test sınavı 

Sınavdan geçer not alan kişiler uluslararası geçerliliği olan “WSET 1. Seviye Şarap Yeterlilik Sertifikası”almaya hak kazanacaklardır.

Süre: 45 dk.

Geçme Notu: 100 üzerinden minimum 70 puan almanız gereklidir.

(30 soruda en az 21 soruyu doğru yanıtlamalısınız)

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren 6-8 hafta içinde Londra WSET üzerinden iletilir. Sonuçlardan 3 hafta sonrada sertifikalar elimize ulaşmaktadır.

​​Herhangi bir sorunuz olursa; iletisim@iwsa.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

​​​