18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

DÜNYA BAĞLARINDA KIŞKış Uykusu

 Şubat’ın son haftalarından itibaren sırayla havaya, suya ve toprağa cemre düşmesiyle, buzların eridiğine, bitkilerin uyandığına, çiçeklerin açtığına inanılır. Kısaca mevsim değişir, kıştan bahara geçilir. Peki kışın bağlarda ne olur?

Havaların soğuması, güneşin yüzünü daha az göstermesiyle beraber birçok canlı gibi bağlar da kış uykusuna geçer. Hava sıcaklıkları 10°C’nin altına indiği zaman asma hücreleri fonksiyonlarını yerine getirmemeye başlar, diğer bir deyişle “dormansi” periyodunu yaşar. Asmanın uyanması ise 10°C’nin üzerinde gerçekleşir.Kar yağışı hem asma hem bağ için faydalıdır. Kar yağdığında toprağı kaplayarak sıcaklığı 0 °C civarında tutmaya yardımcı olur ve asmayı don riskinden korur.  Asma için kar izolatör (yalıtkan) görevi görür ve gizlenmiş durumda bulunan istenmeyen hastalıkları temizler. Nemin toprak içine yavaş yavaş hapsedilmesini sağlar. Ülkemiz genelinde, tam da istenildiği gibi  kar yağışının bol olduğu, su rezervimizin arttığı, uzun aşırı soğukların yaşanmadığı bir kış geçirdik. Asmaya zarar veren soğuk havadır ve  asmalar 0 °C’nin altındaki uzun süren sıcaklıklarda zarar görebilir. Bu sebepledir ki kış donları  özellikle serin iklimlerde ve yüksek rakımlı bölgelerde her zaman risk oluşturur.

Kışın son  günlerini yaşarken, batıdaki bölgelerimizde asma budamalarının başladığı şu günlerde, sizlere güzel manzaralardan oluşan bir albüm hazırladık.​

​​​​​​​​