18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

BLUE BLAZER

BLUE BLAZER.jpgGelişmiş bir barmen kokteylidir, çünkü bir kupadan diğerine yanan viski ile yapılır.

Jerry Thomas tarafından San Francisco'daki El Dorado barında yaratıldı. Thomas bir yıldız sanatçıydı ve yanan sıvıyı gümüş iki karışım bardağı arasında mükemmel aktarıyordu.

Malzemeler

  • 50 ml bourbon
  • 5 ml kaynar su
  • 1 bar kaşığı pudra şekeri
  • Limon kabuğu

Hazırlanışı

Viskiyi küçük bir tencerede ısıtın ve kapaklı içki maşrapasına dökün. Kaynar suyu diğer kapaklı içki maşrapasının içine koyun. Viskiyi yakın ve alevler içindeyken iki sıvıyı dört veya beş kez kapaklı içki maşrapalar arasında ileri geri dökün. Bu ilk başta zordur ve bu büyülü eylemi konukların önünde gerçekleştirmeden önce pratik yapmanız gerekir. Daha uzun bir alev akışı yapmak istiyorsanız, hüner, sıvıyı ikinci, sabit, kapaklı içki maşrapaya dökerken dökme kolunu yumuşak, yukarı doğru bir hareketle hareket ettirmektir. Şekerle tatlandırın. Bir dilim limonla süsleyin.