18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

RAKI GASTRONOMİSİ: AMİDA'NIN SOFRASI

21.02.2022

Diyarbakır’ın emsalsiz sofra kültürünü konu alan ‘Amida’nın Sofrası’ kitabının yazarı Silva Özyerli’nin anlatımı, House of Ekria’nın şefi Yaren Çarpan’ın lezzetli yemekleriyle IWSA’nın yöneticisi ve eğitmeni Ayça Budak’ın eşleştirmeleri 21 Şubat akşamı IWSA’da!


Etkinlik Adı : RAKI GASTRONOMİSİ: Amida'nın Sofrası- Yemekli Diyarbakır Tarihi

Etkinlik Tarihi: 21 Şubat, 2022 Pazartesi

Kapı açılış/etkinlik başlangıç saati: 19.00

Etkinlik Mekanı : IWSA

Etkinlik Mekan Adresi: Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No: 13 River Plaza Kat:28 34394 Şişli / İstanbul

Biletler: https://mailchi.mp/anasonisleri/amidaninsofrasi-subat22

Silva Özyerli

"1964 yılında Diyarbakır'da doğdu. Çocuk yaşta eğitim almak üzere İstanbul'a yatılı okula gönderildi. İstanbul'da İncirdibi Ermeni Protestan İlköğretim Okulu ve Bezciyan Ortaokulu'nda eğitim gördü, daha sonra Diyarbakır'a dönüp Kız Meslek Lisesi'nde eğitimini tamamladı. 10 yıllık araştırma sonucu 2019 yılında yemek, anı ve kültür konulu ilk kitabı "Amida'nın Sofrası, Yemekli Diyarbakır Tarihi" Aras Yayıncılık'tan yayınlandı. Memleketi Diyarbakır'a ait yemek ve sofra kültürünün unutulmaması, kaybolmamasına yönelik araştırmalarını sürdürüyor. Bu günlerde likör ve likör kültürü üzerine olan ikinci kitabını hazırlıyor.

 

Yaren Çarpar

1992 yılında Hatay/İskenderun 'da doğdu. Ailesinin İskenderun'da sahip olduğu işletmede servis, mutfak ve aynı zamanda işletmecilik tecrübesi edinirken kendi hikayesini mutfakta yemek pişirerek anlatmaya karar vererek profesyonel bir eğitim almak için İstanbul'a gelerek 2011 yılında Mutfak Sanatları Akademisi Uluslararası Profesyonel Aşçılık bölümünden mezun oldu.

 

Sırası ile İstanbul Swissotel The Bosphorus, İstanbul Zuma Restaurant, İstanbul La Petite Maison Restaurant gibi profesyonel mutfaklarda deneyim kazanırken bir taraftan Gastronomika (Anadolu mutfağını yeniden kimliklendirme projesi) ve Kitchen Guerilla'da yer aldı.

 

Tüm bu proje ve tecrübelerden sonra Arda Türkmen'in sahibi restoranların koordinatör şefliğini yaptıktan sonra Arda Türkmen'in asistanlığı sırasında bazı okullarda, atölye alanlarında, kurumsal markalara yönelik düzenlenen workshoplar yaptı. Asistanlıkla beraber Tv8'de yayınlanan Arda'nın Mutfağı Tv programının yemek editörlüğünü yaparken bir taraftan da pek çok uluslararası ve yerli markaya yemek stilistliği yapmaya başladı.

 

Birkaç restorana konsept ve menü danışmalığı yaparken Arda Türkmen'in ekibinden ayrılarak kendi danışmanlık hizmeti verdiği ofisini kurup orada workshoplar vermeye devam etti.

 

Şimdi ise tüm tecrübelerini yansıtabileceğini düşündüğü House Of Ekria markasında şef ve restoran yöneticisi. Aynı zamanda yemek stilistliği ve restoran danışmanlığı yapmaya devam etmekte.

 

Ayça Budak

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamlamıştır. İleri derece İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İş hayatına üniversite yıllarında yaz aylarında Londra'da öğrenci rehberliği ve tam zamanlı olarak da  ATÜ Duty Free Vintage Şarap Mağazası'nda Satış Temsilcisi olarak başlamış ve sektörün önemli şarap markalarında da görev yapmıştır. 2005 yılında Mey İçki/Diageo'da çalışmaya başlayan Ayça Budak, Saha Eğitim Yöneticisi , Ticari Pazarlama On Trade Şefi , Satış Yöneticisi, Kayra Wine Center Eğitim Müdürü gibi  birçok farklı pozisyonda görev almıştır. 2000 yılından beri aynı zamanda  hobisi olan şarap ve alkollü içkiler sektöründe çalışmakta ve Temmuz 2013'ten beri de IWSA yönetimini sürdürmektedir. Ayça Budak bu dönem boyunca birçok şarap uzmanı ile çalışmıştır.

California Vinquiry Labs Sensory Training, Plumpton College Viticulture,  MSA Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve Wine & Spirit Education Trust Level 4 Diploma eğitimi almıştır. MEB ve WSET'nin yetkili eğitmenidir. Ayrıca Management Center Turkey'den  Eğiticinin Eğitimi, ACT Danışmanlık'tan Koçluk ve Mentorluk, Diem Akademi'den Nefes Eğitimi ve  Hikaye Anlatıcılığı gibi bir çok mesleki ve kişisel gelişim sertifikasına sahiptir.

 

International Wine& Spirits Academy

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan IWSA, gastronomi sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme &içme eğitimine destek oluyor.

***IWSA, River Plaza’nın 28. Katındadır.

RIVER PLAZA'YA GELİŞ

1.Metro ile Geliş

Metro ile Levent Durağında inince Özdilek AVM oklarını takip ederek, AVM'ye vardıktan sonra, en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza'ya giriş yapabilirsiniz.

2.Metro veya Otobüsle Gelenler için Alternatif

AVM bitiminde hemen yanındaki yola saparak (Dede Korkut Sokak üzerinden) Bahar Sokağa giriş yapabilir; River Plaza'nın ana girişinden geçiş yapabilirsiniz.

3.Araba ile Geliş

Özdilek AVM'nin otoparkını kullanarak, otoparka giriş yaptıktan sonra (otopark ücretsizdir) en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza'ya giriş yapabilirsiniz.


 

ÖNEMLİ NOTLAR:

* Etkinliğe katılımdan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması veya 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testini ibraz etmesi gerekmektedir. Son 6 ay içerisinde düzenlenmiş “İyileşme sertifikası” sahibi olan katılımcılar da hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Katılımcının hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır.

** Masa düzenlemesi sebebiyle 2 veya daha fazla kişi olarak katılım sağlayacak grupların birlikte katılacağı kişi isimlerini iletisim@iwsa.com.tr adresine iletmelerini rica ederiz.


 

​Biletler: https://mailchi.mp/anasonisleri/amidaninsofrasi-subat22 linke tıklayarak bilet alım sayfasına yönlendiriliyor olacaksınız.


   
   
   

Size Önerdiğimiz Diğer Etkinlikler