18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

 

Koray Özcan

 
Koray Özcan IWSA Eğitim Uzmanı

​Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği ana bilim dalında yüksek lisans derecesine sahiptir ve aynı bölümde doktora öğrenimine devam etmektedir. 

Dünyanın ilk Rakı Duyusal Çemberi’nin oluşturulmasında yer almıştır ve ‘Anason Tohumunun Uçucu Yağı ve Aroma Bileşimi Üzerine Yörenin Etkisi’ adlı tezin yazarıdır. ’Institute of Brewing and Distilling’ organizasyonundan ‘Diploma in Distilling’ sertifikasına sahiptir.  

2011 yılından itibaren distile alkollü içkiler üretim ve kalite süreçlerinde çeşitli görevlerde bulunmuş olup, halen Kalite, Teknik ve İnovasyon Müdürü olarak çalışmaktadır.​​