18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

Robert Burns, Haggis ve Scotch


robert burns.jpg


İskoçya'nın ulusal ozanı Robert Burns'ün (25 Ocak 1759 – 21 Temmuz 1796) yaşamı ve şiirleri her yıl 25 Ocak'ta akşam yemeği ile şairin doğum gününde anılır. Ancak prensipte kutlamalar yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. İskoçlar; Burns Nicht, Robert Burns Day veya Rabbie Burns Day olarak da adlandırır.

 


haggis.jpgNasıl Başladı?

İlk Burns yemeği, Temmuz 1801'de Alloway'daki Burns Cottage'da, Burns'ün dokuz yakın arkadaşı, arkadaşlarının ölümünün beşinci yıldönümünü anmak için bir araya geldiklerinde düzenlendi. Bu gece ile başlayan gelenek her sene Burns'ün doğum günü olan 25 Ocak'ta düzenlemeye devam etmiştir.

 

Neler Yapılır?

robertburns night.jpg

Robert Burns'e atfedilen Selkirk Grace şiiri ile başlayan bu gecede şairin hayatı ve eserleri saygıyla anılır. Gaydacı veya geleneksel İskoç müziği eşliğinde İskoç'ların geleneksel yemeği Haggis servis edilir. Haggis kesilirken Burns'ün ünlü şiiri 'Address to a Haggis' okunur.  Haggis servisi sonrası ana yemekten hemen önce ​espirili​ bir konuşma ile bir erkek davetlinin tüm kadınların dünyadaki rolüne övgü yaparak kadeh kaldırdığı 'Toast to the the Lassies' bölümü gelir. Sonrasında da bir kadın davetlinin yine esprili bir konuşma ile kadeh kaldırdığı 'Toast to the Laddies' bölümü bu gecenin ritüellerindendir. İskoç viskisi de ​bu gecenin eşlikçilerindendir. Typsy Laird, Clootie Dumpling​ veya Cranachan, Burns anma gecesinde geleneksel tatlı olarak servis edilebilir. Burns Night davetleri geleneksel halk müziği ve dansını içeren İskoç sosyal etkinliği Ceilidh (kay-lee) ile devam eder.

 

''Address to a Haggis''

Fair fa' your honest, sonsie face,

Great chieftain o the puddin'-race!

Aboon them a' ye tak your place,

Painch, tripe, or thairm:

Weel are ye wordy o' a grace

As lang's my arm.

The groaning trencher there ye fill,

Your hurdies like a distant hill,

Your pin wad help to mend a mill

In time o need,

While thro your pores the dews distil

Like amber bead.

His knife see rustic Labour dight,

An cut you up wi ready slight,

Trenching your gushing entrails bright,

Like onie ditch;

And then, O what a glorious sight,

Warm-reekin, rich!

…​