18 Yaşından büyük olduğunuzu teyit etmek için lütfen doğum tarihinizi girin.

BU SİTEYE GİRİŞ YAPABİLMENİZ İÇİN 18 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAK ZORUNDASINIZ

"Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen turizm ve gastronomi sektörüne hizmet vermek amacıyla hayata geçen International Wine and Spirits Academy (IWSA) bir Mey/Diageo Türkiye kuruluşudur.

Alkollü içecekler sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen IWSA Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedeflemektedir."

WINE&DINE:TRIBUTE TO LA BRISE

30.05.2022

Bir zamanların Fransa esintili brasseriesi La Brise'i, Fransız mutfağının damakta iz bırakan tatlarıyla 30 Mayıs'ta IWSA'da!

Şef Esen Hünal'ın lezzetleri yemekleri, içki uzmanı ve yazarı Teoman Hünal ile IWSA'nın eğitmeni&yöneticisi Ayça Budak'ın anlatım ve eşleşmeleriyle buluşuyor.


Etkinlik Tarihi: 30 Mayıs 2022, Pazartesi

Kapı açılış/etkinlik başlangıç saati: 19.00

Etkinlik Mekanı : IWSA

Etkinlik Mekan Adresi: Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No: 13 River Plaza Kat:28 34394 Şişli / İstanbul

Biletler: https://anasonisleri.com/products/wine-dine-tribute-to-la-brise


Esen Hünal

23 Nisan 1986 İstanbul doğumlu. İtalyan lisesinde okuduktan sonra Londra'da Leiths School of Food and Wine'da eğitimini tamamlayıp Londra'da restoranlarda çalışıp tecrübe edindikten sonra, aile işleri olan The North Shield Pub zincirinin mutfak koordinatörlüğünü yapmaya başladı. 2008-2015 yılları arasında La Brise Brasserie'nin chef-ownerlığını yaptı. Mehmet Yaşin ile birlikte 3 sezon CNNtürk'de yemek programına ev sahipliği yaptı. Daha sonrasında kendi ismi altındaki yemek tarifleri verdiği Youtube kanalını açtı. 2015-2017 arasında Bilgi Üniversitesi'de eğitmen şeflik yaptı. 2019 yılında Fox Tv'de The Taste Türkiye'de jüri üyeliği görevini üstlendi. Günümüzde aile işi The North Shield Pub genel koordinatörlüğü ve Youtube kanalı ile mesleki hayatına devam etmektedir.

 

Teoman Hünal

1955 İstanbul doğumlu.

Alman Lisesi'nden sonra Londra ve Baltimore'da iç mimarlık eğitimi gördü, Virginia'da aynı dalda master yaptı.

1990 yılında eşi Lale Hünal ile birlikte hobby olarak kurdukları The North Shield Pub zamanla ülkenin tek pub zinciri oldu.

Bazı malt viskiler ile İngiliz, İskoç, Alman biraları ve Amerikan kraft biraların ithalatını yapıp bu ürünlerin ülkemizde tanınmasına öncülük etti. 

Malt viskinin ülkemizde tanınıp sevilmesine katkılarından dolayı 1996 yılında İskoçya'da Keepers of the Quaich madalyası ile ödüllendirildi.

Uzun yıllar Gusto dergisi, Yeni Binyıl, Sabah ve Vatan gazetelerinde içki ve seyahat yazıları yazdı. 

Mehmet Yalçın ile birlikte yazdıkları "A'dan Z'ye Viski" uzun yıllar Türkiye'deki viski üzerine yazılmış tek ciddi kaynak kitap oldu.

 

Ayça Budak

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde tamamlamıştır. İleri derece İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

İş hayatına üniversite yıllarında yaz aylarında Londra'da öğrenci rehberliği ve tam zamanlı olarak da  ATÜ Duty Free Vintage Şarap Mağazası'nda Satış Temsilcisi olarak başlamış ve sektörün önemli şarap markalarında da görev yapmıştır. 2005 yılında Mey İçki/Diageo'da çalışmaya başlayan Ayça Budak, Saha Eğitim Yöneticisi , Ticari Pazarlama On Trade Şefi , Satış Yöneticisi, Kayra Wine Center Eğitim Müdürü gibi  birçok farklı pozisyonda görev almıştır. 2000 yılından beri aynı zamanda  hobisi olan şarap ve alkollü içkiler sektöründe çalışmakta ve Temmuz 2013'ten beri de IWSA yönetimini sürdürmektedir. Ayça Budak bu dönem boyunca birçok şarap uzmanı ile çalışmıştır.

California Vinquiry Labs Sensory Training, Plumpton College Viticulture,  MSA Yiyecek İçecek İşletmeciliği ve Wine & Spirit Education Trust Level 4 Diploma eğitimi almıştır. MEB ve WSET'nin yetkili eğitmenidir. Ayrıca Management Center Turkey'den  Eğiticinin Eğitimi, ACT Danışmanlık'tan Koçluk ve Mentorluk, Diem Akademi'den Nefes Eğitimi ve  Hikaye Anlatıcılığı gibi bir çok mesleki ve kişisel gelişim sertifikasına sahiptir.

International Wine& Spirits Academy

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan IWSA, gastronomi sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme &içme eğitimine destek oluyor.

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

Etkinlik 18 yaş üstüne açıktır.

 

*Covid-19 salgını dolayısıyla bir araya gelmemize engel olacak bir durum olması durumunda atölye etkinliğini ileri bir tarihe ertelemek durumunda kalabiliriz.

 

 Biletler: https://anasonisleri.com/products/wine-dine-tribute-to-la-brise

 

 

   
   
   

Size Önerdiğimiz Diğer Etkinlikler